Sporda Başarıyı Getiren 3 Anahtar

Sporda başarıyı getiren üç anahtar konusuna geçmeden önce çok klişe bir tabir de olsa çok doğru olan bir ifadeyi hatırlatmakta fayda var. Her gün ama her gün çok çalışmalısınız.

Jim Valvano gelmiş geçmiş en iyi koçlardan ve motivasyon konuşmacılarından biridir. Bu konuyla ilgili dikkat çekici bir konuşması vardır:

“Her sabah uyandığınızda iki seçeneğiniz vardır. Çok çalışmak veya çok çalışmamak. Bu kadar, başka bir seçenek yoktur. Ya çok çalışıyorsunuzdur ya da çalışmıyorsunuzdur, bu kadar basit. Çok çalışmayı seçmezseniz başarısız olursunuz. Çok çalışmayı tercih ederseniz, yine başarısız olabilirsiniz. Bu ne demektir? Başarı hiçbir zaman garanti değildir, fakat çok çalışmadan başarılı olmak da imkansızdır.”

Çok çalışmak herhangi bir çabanın başarıya dönüşmesinin bel kemiğidir. Ancak bunun dışında sporda başarıyı getiren başka faktörler de vardır.

DUYMANIZ GEREKENLERİ SÖYLEYECEK BİRİNİ BULUN

Bir insanın yardım almadan başarılı olması çok nadir görülür. Bu yüzden başarının anahtarı sizi zorlayan birini bulmaktır. Sizi olabileceğinizin en iyisine doğru iten biri. Sizi sorumluluklarınızın bilincinde tutan, motive eden biri. Duymak istediklerinizi değil, duymanız gerekenleri söyleyen biri! Size enerji veren, cesaretlendiren, koçluk eden biri.

Herkesin hayatında böyle birine ihtiyacı vardır. Eğer gerçekten şanslıysanız, böyle insanlar bulabilir ve mümkün olduğunca sık onlarla çevrenizi kuşatırsınız. Ve bunun tesadüfen olmasını beklemeyin, gidip bu kişiyi bulun! Eğer bulabilirseniz, başarılı olma şansınız çok daha yüksektir.

Bu kişi bir kardeş, ebeveyn, arkadaş, takım arkadaşı, antrenör veya akıl hocanız olabilir. Kim oldukları ne oldukları kadar önemli değildir. Sizi daha iyi yapabiliyorlar mı? Daha başarılı olmanıza yardımcı olabiliyorlar mı? Önemli olan bunlardır.

YA DAHA İYİ OLURSUNUZ, YA DA DAHA KÖTÜYE GİDERSİNİZ

Sportif başarının önemli bileşenlerinden biri de sizi geliştirecek olan kaynaklara erişim sağlamada başarılı olmaktır. Bir basketbol oyuncusu veya koçu olsanız da, sürekli ilerleme ve gelişim gösterdiğinizden emin olmalısınız. Ya daha iyi olursunuz ya da daha kötüye gidersiniz. Bunların arasında başka bir şey olmaz. Bir sporcu veya antrenör olarak mesleki gelişiminize katkı sağlayacak şekilde sürekli olarak farklı kaynakları araştırmalısınız. Bunlar farklı eğitim kitapları veya kılavuzlar olabilir, öğretici videolar olabilir. Tecrübeli diğer insanların anlatımları olabilir. Profesyonel gelişime bağlılık zaman ve emek ister ancak buna değer.

İSTEĞİNİZİN GÜÇLÜ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Üçüncü bir bileşen de “isteğinizi” güçlendirmenizdir. Herkesin bir istekler listesi vardır. Eğer bir basketbol oyuncusuysanız muhtemelen “daha yükseğe zıplamak” veya “10 kilo daha almak” gibi istekleriniz olabilir. Çoğu zaman insanların istekleri sadece dudaklarını oynatmaktan ibarettir. Sadece bir şeyler istediklerini söylerler fakat onları elde etmek için ellerinden geleni yapmazlar.

İstediğiniz güç mü? Diyelim ki yaz boyunca 10 kilo almak gibi bir hedefiniz var. 1 Haziran’da tartılıp daha sonra 1 Eylül’de 10 kilo almış olduğunuz takdirde 1 milyon dolar kazanacağınızı söyleseler bu teklifi kabul eder miydiniz? Tabii ki ederdiniz. Peki bu hedefe ulaşabileceğinizi düşünür müydünüz? Garanti ederiz düşünürdünüz. Muhtemelen bu limiti de aşıp 15-20 kilo bile alabilirsiniz. Çünkü “isteğiniz” durdurulamaz olacaktır.

“İsteğinizin” gücünü ölçebilmenin bir yolu da kafanızdaki küçük ses ne kadar kulak verdiğinize bakmaktır. Kafanızdaki o ses, “Bugün çalışmak için çok yorgunum. Erken kalkmak istemiyorum. Bacaklarım çok ağrıyor.” gibi şeyler söyleyecektir. Eğer o küçük seslerin kazanmasına izin verirseniz isteğiniz yeterince güçlü olmaz. O zaman da başarılı olamazsınız.

Kaynak: Alan Stein / USA Basketball