Pozitif Basketbol Tecrübesi için Ailelere 5 Tavsiye

Genç sporcuların basketbol tecrübesi edindikleri süreçte ebeveynler, tartışmasız en önemli rolü oynamaktadır. Çocuklarıyla en fazla zamanı -koçları ya da takım arkadaşları değil- aileleri geçirir.

Ve buna ek olarak, çocuk üzerinde en fazla etkiye sahip olan ebeveynlerdir. Dolayısıyla bu beş tavsiyeye kulak veren ebeveynler pozitif bir basketbol tecrübesi yaşanmasını sağlayabilir.

Çocuğunuzu Mükemmel Bir Şekilde Çevreleyin

Bir ebeveyn olarak genç sporcunuz için doğru programı veya koçu seçmeniz çok önemlidir. Çocuğunuzun çevresini iyi insanlarla kuşatmak, katılan herkes için daha iyi bir ortam yaratır. İyi programlar ve antrenörler kaliteli oyuncuları ve aileleri çeker. Düşündüğünüz programın sizle aynı ilke ve değerlere sahip olduğundan emin olun. İnandığınız şeylere inanan bir program bulun. Antrenörlerden oyunculara, oyunculardan ebeveynlere, herkes aynı sayfada olduğunda başarının geleceği kesindir.

Çocuğunuzun Sürekli Olarak Öğrenmeye Devam Ettiğinden Emin Olun

Genç oyuncuların basketbol oyununu öğrenmelerine yardımcı olmak için iki kritik bileşen vardır. Birincisi, iyi bir oyuncu olmak için gerekli becerileri öğrendiklerinden emin olmaktır. Bu, sadece maç oynamaya değil, eğitimine uygun zaman harcanmayı da içerir. Bugünkü basketbol kültürümüz maçlara daha çok önem verirken, beceri geliştirmeye daha az önem veriyor. Genç oyuncunuz, maçlara hazırlanabilmek için çalışma zamanına, tercihen oynadıkları her maç için 4 veya 5 uygulama / antrenman seansına sahip olmalıdır. Bunun zor olduğunu, maçların eğlenceli olduğunu, eğitimin ise daha sıkıcı olduğu söylenebilir ancak ebeveynler çok fazla maç sendromuyla savaşmak zorundadır.

İkincisi, sporcunun oyunu okuyarak oyunu öğrenmesini sağlanmalıdır. Ebeveynler sadece basketbol yeteneklerine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda onları kitap almaya ve okumaya teşvik edebilir.

Sporcunuza İnsanlara Doğu Yoldan Nasıl Davranacağını Öğretin

Genç bir oyuncu olarak çocuğunuz birçok farklı insanla ve birçok farklı rolle karşı karşıya gelir. Antrenörler, takım arkadaşları, rakipler, hakemler, taraftarlar ve aileleriyle ilgilenmek durumundalar. Çocuğunuza nasıl ki spor dışında diğer insanlara karşı nasıl davranmasını gerektiğini öğretiyorsanız bir basketbolcu olarak da sahada nasıl davranması gerektiğini öğretin. Çocuğunuzun civardaki en iyi basketbolcu olabilir fakat başarıyla nasıl başa çıkacağını bilmiyorsa sorun yaşayabilir.

Onlara antrenörlere saygılı davranmayı öğretin. Önlerinde ikinci bir koç olmaya çalışmayın. Onlara koçun gözlerine bakmalarını ve eleştiriyi mazeret üretmek için değil, daha iyi bir noktaya gelmenin bir yolu olarak kabul etmeyi öğretin. Hakemlere saygı duymalarını ve hakemlerle iletişim kuranın sadece koçları olmasını sağlayın. Onlara her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını ve ardından maç bittiğinde el sıkışırken rakiplerine saygı duymalarını öğretin. Onlara nasıl iyi bir takım arkadaşı olunacağını öğretin. Çocuklar sizden gördüklerini söylediklerinizden daha fazla model alırlar. Bu nedenle davranışlarınızın ve eylemlerinizin onlardan ne istediğinizi modellediğinden emin olun.

Tutkularını Doğru Yönlendirin

Hayatta herhangi bir şeyde başarılı olmak için tutkuya sahip olmanız gerekir. Genç oyuncunuza basketbol oyununda olumlu deneyimler sunarak, onun oyun sevgisine temel oluşturmasına yardımcı olacaksınız. Çocuklarınız büyüdükçe belki de tutkularının başka bir yerde, başka bir spor ya da sanat dalında olduğunu farkedecek. Bunu kimse bilemez. Unutmayın, herhangi bir şeyde başarılı olmak için tutkunun içimizden gelmesi gerekir. Genç sporcunuzun basketboldaki başarısının amacı siz değil kendisidir.

Beklentilerinizi Oyuncunuzla Aynı Doğrultuda Tutun

Genç oyuncunuz oyundan ne istiyor? Eğer çoğu diğer sporcular gibiyse, ellerinden gelenin en iyisini denemek, takım arkadaşlarıyla iyi geçinmek ve eğlenmek isterler. Beklentilerinizi onların doğrultusunda tutun. Çocuğunuzla bir takımda oynamak, bir antrenmana katılmak veya bir kampa katılmakla ilgili ne bekledikleri hakkında konuşun. Çocukların beklentileri ebeveynlerin beklentileriyle uyumlu olmadığında birçok sorun ortaya çıkabilir. Hayal kırıklığı oluşabilir ve çocuk oyundan uzaklaştırılır.

Çocuğunuza yaşamı boyunca farklı durumlarda uygulayabileceği yaşam derslerini öğretmeye yardımcı olmak için sporu kullanın. Her maçı kazanmayı ve çocuğunuzun kariyerini basketbol bursuyla kazanmasını beklerseniz, hem sizin hem de çocuğunuzun hayal kırıklığına uğramasına neden olacaksınız. Doğru beklentileri belirleyin ve genç oyuncunuzun basketbol tecrübesi iyi olsun.

Kaynak: The JNYB Blog / Kanada Basketbol Federasyonu Altyapı Programı