Daha İyi Basketbol Oynamak İsteyenlere 9 Tavsiye

Herkes daha iyi basketbol oynamak ve sahadaki en iyi oyuncu olmak ister. Rakibinizden daha iyi olmak ve takımınıza maçı kazandırmak istersiniz. Ancak sadece isteyerek basketleri atamazsınız. Antrenmana, çok çalışmaya ve hedeflerinize ulaşmak içi doğru zihin yapısına sahip olmanız gerekir.

Aşağıdaki dokuz tavsiye ile daha iyi basketbol oynamak mümkün olabilir.

1- ANTRENMAN SİZİ MÜKEMMEL YAPAR

Daha iyi olmanın sihirli bir numarası yoktur. Zaman ve tekrar gerekir. Bazı yetenekleri geliştirmek için çok uzun süre gerekebilir fakat genetik yapı ve süreklilik işi kısaltabilir.

2- KALİTELİ TEKRARLAR

Yaptığınız işin kalitesi, onu kaç kez yaptığınızdan daha önemlidir. Tabii ki bu daha az zaman harcamanız anlamına gelmiyor. Yüksek kaliteden kasıt, bir çalışmayı yüksek bir enerji harcayarak maç düzeyinde yapmak ve yüksek konsantrasyonla doğu tekniği uygulamaktır. Düşük kalitedeki tekrarlar gerçek anlamda bir zaman kaybı olur.

3- KÜÇÜK ŞEYLERE ODAKLANIN

Çoğu oyuncu -formda olmak ve ayak çalışmaları yapmak- gibi küçük şeyleri umursamayabiliyor. Ancak bunlar oyununuzda çok büyük değişiklikler yaratabilir. Kendinizi geliştirmeyi bir bina yapmaya benzetirseniz, tuğlaları birer birer, sağlam bir şekilde koymanız gerekiyor. Bir çalışmayı yaparken sadece ona odaklanmalısınız.

4- DİSİPLİN

Her zaman disiplinli olmalısınız. Antrenmanlarda %100 efor harcamalısınız. Yorulduğunuzda vazgeçmemeli, hiçbir antrenmanı atlamamalısınız. Hiçbir şeyi kestirmeden yapmaya çalışmamalısınız.

5- RAHATINIZI BOZUN

Basketbolda şut atmak, blok yapmak hiç de rahatlıkla yapabilecek hareketler değildir. Dolayısıyla rahatınızı bozun ve hem hücum hem de savunmada kendinizi daha fazla geliştirmeye zorlayın. Bu sayede her şey zamanla daha kolay hale gelecektir.

6- KENDİ ZORLUK SEVİYENİZİ OLUŞTURUN

Oyuncular dışardan motive edilmeye eğilimlidir ve zorlayıcı bir antrenman yapmak için itilmeleri gerekir. Yapacağınız çalışma ne olursa olsun kendi zorluk seviyenizi oluşturabilirsiniz. Örneğin kendinizi daha fazla tekrar yapmaya zorlayabilirsiniz veya başınızda bir koç olmadan daha iyi çalışabilirsiniz. Her zaman konsantre olun ve yapabildiğinizin en üst seviyesine çıkın. Yapacağınız çalışma her ne kadar sıkıcı veya yavaş görünse de bunu yapın.

7- ASLA DAHA AZIYLA YETİNMEYİN

Yaptığınız işi kapasitenize göre değerlendirmelisiniz. Bir çalışmayı 8 saniyede yapabilecekseniz 10 saniyede yapıyor olmayı kabullenmeyin.

8- KENDİNİZİ KANDIRMAYIN

Antrenmanlarınızı sadece onları bitirmek için değil kendinizi geliştirmek için yaptığınızı unutmayın. Dolayısıyla bir çalışmayı eksiksiz olarak bitirmeyi, çabuk bitirmeye tercih edin.

9- ÖDEYECEĞİNİZ BEDELİ ANLAYIN

Daha iyi olmak için daha çok çalışmalısınız. Oyununuzu bir gecede daha iyi hale getiremezsiniz. Birçok çalışma ve zaman gerekecek. Hedeflerinize ulaşmak için fedakarlık yapmanız gerekecek.

Kaynak: stack.com