Basketbolda Daha İyi Bir Oyun Kurucu Olmak İçin Yapılabilecek Çalışmalar

Basketbolda oyuncular çeşitli özelliklerine ve yeteneklerine göre beş farklı pozisyondan birinde veya daha fazlasında oynayabiliyor. Bu yazıda oyun kurucu pozisyonunda oynayan bir oyuncunun kendisini daha fazla geliştirmek için yapabilecekleriyle alakalı tavsiyeler yer alıyor.

Kendinizi daha iyi bir oyun kurucu yapmanın 3 basit (ama kolay olmayan) yolu:

Germe

Günlük rutininize oyun kurucular için en etkili üç esneme hareketini ekleyin: 3 yollu diz esnemeleri, kalça esnemeleri ve baldır esnemeleri. Nerede veya ne zaman yaptığınız umurumda değil, ama her gün onları yapın! Sabahları yataktan kalktığınızda, bir beceri seansından önce, egzersiz yaptıktan sonra, geceleri veya bulduğunuz herhangi bir zamanda bunları yapabilirsiniz. Neden bu üç esneme?

1. Oyun kurucular çokça ayak hareketine ve yan olarak zorlanmaya eğilim gösterdiği için, dizlerin arkasındaki bağlar aşırı kullanımdan gerçekten sıkılma eğilimindedir. Basketbolun çok baskın olduğu gerçeğini ve o bağların gergin olmasının vücudunuzu dengelemek için size yardım ettiğini anlayın. Diz bağlarının üç hareket düzleminde gerilmesi, gevşemelerine yardımcı olur ve gerçekten alçalmanıza, savunmada daha hızlı hareket etmenize olanak sağlar.

2. Kısa kalça fleksörleri, sizi olmanız gerekenden daha yavaş yapar. Sıkı kalça fleksörleri, sprint atma ve iyi sıçrama yeteneğini olumsuz yönde etkiler. Sahada bulunduğunuz düşük atletik (neredeyse çömelme) pozisyon nedeniyle kalça fleksörleriniz kısalır. Kısalık, kalça kaslarınızın maksimum şekilde daralarak zıplamanıza, koşmanıza veya düzgün şekilde stabilize olmanıza izin vermez. Sahadaki hızınızı, zıplamayı ve yana hareket etmeyi sağlayan ana kaynağınız kalça kaslarınız olmalıdır. Kalça fleksörlerini gevşetmek anında yardımcı olacaktır.

3. Hiç bileğinizi burktunuz mu ya da diz ağrınız oldu mu? Dinleyin. Diz ağrılarının çoğu ya zayıf kalça hareketliliği ya da zayıf bilek hareketliliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Burkulan bileklerin önemli bir kısmı zayıf kalça hareketliliğinden ya da zayıf bilek hareketliliğinden gelir. Ayak bileği burkulmalarını azaltmanın (önleme değil, her şeyi önleyemezsin!) en kolay yollarından biri, ayak bileği hareketliliğinin yeterli olduğundan emin olmaktır. Bu, ayak ve ayak bileğinde uygun esneklik elde etmek için baldırın gerilmesiyle başlar. Ayak ve ayak bileğinde düzgün hareket ederek ayak bileği eklemlerinin uygun bir pozisyonda olmasına izin verirsiniz, bu da en istikrarlı halini sağlar – böylece yaralanma riskini azaltır veya en aza indirirsiniz.

Sıçrama

Sadece sıçrama! Sıçrama ve oyun yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olması için sadece “zıplama” egzersizlerini kullanmaktan kaçının. “Zıplamak” derken ayakların yerden aynı anda ve aynı şekilde ayrıldığı kalıpları kastediyorum. Tek ayaklı sıçramalar, sahadaki daha iyi performansa dönüşen çok daha etkili bir harekettir. Basketbolun çoğunda, bir ayağındaki diğerinden daha fazla ağırlığa veya baskıya sahip olduğu için, benzer şekilde antrenman yaparak çok etkili olabilirsiniz. Bu şekilde çalışarak, denge konusunda daha iyi olursunuz ve sahada hareket yeteneğinizde derhal bir gelişme görürsünüz.

Kondisyon

Forma girmek için koşma. Çoğu basketbolcunun yaptığı bir numaralı hata, mükemmel bir basketbol kondisyonu olacağını düşünerek 3-4 kilometre koşuya çıkmaktır. Kondisyon sağlarken BEDAVA bir geçiş alacağınızı düşünmeden önce beni dinleyin. Basketbol, çok çeşitli atletik hareketlerden oluşur: stance, crossover, sprint, zigzaklar, ani durma, vb. Bunun üzerine tüm basketbol becerilerini ekle: top sürme, pas, yakalama ve şut, vb. Ve birdenbire çok büyük bir beceri setine sahip bir spora sahip olursunuz. Basketbol maçında sürekli bir şey yoktur. Hiçbir zaman sadece düz bir çizgide yavaş tempoda koşmazsınız. Basketbolun yetenekleri çok özel olduğundan, bu şekilde antrenman yapmalısınız.

Kaynak: altyapibasket.com